Jak zrobić kolczyki?

Przed przystąpieniem do pracy nad naszą biżuterią, proszę zapoznać się z pierwszą częścią tego artykułu, gdzie zaprezentowany został wzór naszego dzisiejszego dzieła oraz podstawowe informacje na temat materiałów i narzędzi, które będziemy wykorzystać do realizacji naszych kolczyków.

Krok 1

O1 – rozpoczynamy od narzucenia 7 słupków na igłę. Następnie zostawiamy pikotek na który będzie nałożony potem bigiel i narzucamy kolejne 7 słupków. Teraz nasze oczko należy zamknąć. Powoli przesuwamy słupki z igły na nić i tę dalej wyciągamy. Na końcu naszych słupków (przy pierwszym jaki zrobiliśmy) będzie się zamykała pętelka z nici. Należy przełożyć przez nią igłę, a następnie, w celu zablokowania oczka przed ponownym otwarciem, przeciągnąć ją jeszcze przez górę ostatniego słupka nałożonego na igłę. Pamiętaj żeby zawsze przekładać igłę przez pętelkę od odpowiedniej strony czyli z góry lub z dołu. Ja preferuję zawsze przeciągać z dołu, kierując igłę ku górze. Zaciągamy nić i mamy nasze pierwsze oczko.

pierwsze-oczko-frywolitki.jpg
Pierwsze oczko

Krok 2

O2 – kontynuujemy z następnym oczkiem. Należy zawsze upewnić się że nie zostawiamy luzu na nici tworzącej przy narzucaniu pierwszego półsłupka nowego oczka czy łuczku. Wykonujemy 5 słupków i robimy pikotkę. Zwróć uwagę że na tą pikotkę będzie potem nałożony koralik więc postaraj się ją tak dopasować aby można było go swobodnie nałożyć. Następnie robimy kolejne 2 słupki i kolejną pikotkę, tym razem ma ona służyć ozdobie więc zostawiamy ją wedle uznania. Kolejne 2 słupki, pikotka na koralik, 5 słupków i możemy zamknąć drugie oczko.

drugie-oczko-frywolitki.jpg
Drugie oczko frywolitki

Krok 3

Ł1 – tu musimy obrócić robótkę na drugą stronę. Zauważyłeś już na pewno że dla osoby trzymającej w prawej ręce igłę, a nawijającej nitkę z lewej ręki góra słupków pojawi się zawsze po lewej stronie. Dlatego też należy odwracać robótkę w trakcie pracy. Podczas tej operacji zwróć uwagę aby nie zaplątać niechcący nitek. Powinny iść one zgodnie z kierunkiem wychodzącym poprzedniego słupka. Obracanie robótki ma też pewną wadę. Jeżeli chcesz aby twoja praca miała tak samo ułożone pikotki z każdej strony musisz na lewej stronie wykonywać je na odwrót. To znaczy, jeśli normalnie zaczynasz od słupka lewego a potem prawego na stronie lewej zaczniesz od słupka prawego a potem narzucisz lewy. Liczba wykonanych słupków pozostaje identyczna. Jeśli jesteś nowicjuszem możesz spokojnie wykonywać frywolitkę bez zamiany słupków miejscami. Będzie to miało tylko bardzo niewielki wpływ na estetykę. Wykonujemy teraz 3 słupki, następnie pikotkę, 2 słupki, pikotkę, 2 słupki, pikotkę i trzy słupki. W łańcuszku tym wszystkie trzy pikotki mają charakter ozdobny. Następnie kończymy łańcuszek. Tu wystarczy przeciągnąć nić do końca bez żadnych dodatkowych przeciągnięć igły.

ozdobny-lancuszek.jpg
Ozdobny łańcuszek

Krok 4

O3 – wykonujemy je również na lewej stronie. Narzucamy 10 słupków i następnie robimy pikotkę, element ten posłuży do połączenia tego oczka z oczkiem 4. Ponieważ zależy nam na ścisłym połączeniu, pikotek musi być minimalny, ale na tyle duży aby połączeni dało się wykonać swobodnie. Następnie narzucamy kolejne 3 słupki i zamykamy oczko.

zamknicie-oczka.jpg
Zamknięcie oczka

Krok 5

Ł2 – obracamy robótkę i wracamy na prawą stronę. Narzucamy dwa słupki. Teraz wykonamy połączenie tego łuczku z oczkiem 2. Najpierw na pikotkę oczka 2 nałożymy koralik. Ja użyłam do tego szydełka do nabierania oczek. Nakładamy na nie koralik i łapiemy oczko od dołu. Tu także kierunek przełożenia przez pikotek jest ważny. Spuszczam koralik na pikotek i jeżeli jego rozmiar był dobrany odpowiednio przez dziurkę wystaje fragment pikotka przez który swobodnie możemy przeciągnąć nić tworzącą. Przeciągając powstaje z niej oczko przez które należy przełożyć nić roboczą. Najlepsze efekty daje przełożenie tak aby wolny koniec nici tworzącej był nad igłą. Oczko zaciągamy. To zaciągnięcie tworzy nam pierwszy półsłupek następnego słupka więc kończymy łańcuszek 2 wykonując prawy półsłupek i jeden słupek a następnie wyciągamy nić.

krok-6-5-bizuterii.jpg
Kliknij aby powiększyć

Krok 6

O4 – wykonywane ponownie na lewej stronie. Wykonujemy trzy słupki. Następnie łączymy pikotek oczka 3 z oczkiem 4. Wykonujemy to tak samo jak w wypadku nawlekania koralika,  tym że oczywiście zaczepiamy oczko i od razu przeciągamy nić. Tu kolejna uwaga. Jeżeli zdecydowałeś się na zmienianie półsłupków miejscami na stronie lewej szydełko przez pikotkę oczka 3 należy przełożyć od góry. Pamiętaj też o przełożeniu igły w odpowiedni sposób. Tu też otrzymamy po zaciągnięciu nici półsłupek. Kontynuujemy kolejne 7 słupków, następnie narzucamy pikotek który posłuży nam do połączenia ściśle oczka 4 z oczkiem 5 i wykonujemy ostatnie 3 półsłupki. Zamykamy oczko.

krok-6-6-bizuterii.jpg

Krok 7

Ł3 – na prawej stronie wykonujemy łańcuszek z czterech słupków.

lancuszek-4-slupki.jpg
Łańcuszek z czterech słupków

Krok 8

O5 – na lewej stronie. Wykonujemy trzy słupki a następnie łączymy oczko 5 z pikotkiem oczka 4. Kontynuujemy 7 słupków. Teraz należy wykonać pikotkę z 3 koralikami. Przyciągamy je do miejsca gdzie kończy się nasza robótka. Dodatkowo na igłę nakładamy 4 koralik. Wykonujemy kolejne słupki na igle za koralikiem pamiętając o tym aby pozostawić odpowiednią ilość nici na pikotce na której są trzy koraliki. Polecam założyć pierwszy półsłupek i ściągnąć nić tak jak będzie w gotowej robocie. Po skończeniu następnych 7 słupków zostawiamy pikotkę na połączenie, dokładamy trzy słupki i zamykamy oczko 5.

krok-6-8-bizuterii.jpg

Krok 9

Ł4, O6, Ł5, O7 i Ł6 – czyli kontynuujemy prace aż zakończymy wzór

krok-6-9-bizuterii.jpg

Krok 10

Zamykamy robótkę – odcinamy nić tworzącą zostawiając około 5 cm na zakończenie. Nić nośną nawleczoną jeszcze na igłę przeciągamy przez nić łączącą oczko 1 z 2. Pamiętajmy że igłę prowadzimy od prawej strony roboty. Następnie związujemy na malutki supełek obydwie nici po stronie lewej roboty. Należy zrobić to mocno i ściśle.

zamkniecie-robotki.jpg
Zamknięcie robótki

Krok 11

Wykończamy robótkę – pozostałe dwa wolne końce należy „schować” w robótce. W tym celu przeprowadzamy igłę przez podstawy słupków w oczku 1 tak jak idzie nić nośna. Przeciągamy wolny koniec zaciągamy, nić można ściągnąć już z igły. Podobnie postępujemy z odciętym kawałkiem nici tworzącej chowając ją w łuczku 6. Luźne końcówki odcinamy. Do schowania nici zawsze wybieraj te oczka i  łuczki w których kierunku „idzie” nić aby uniknąć supłania i wystających fragmentów.

wykonczanie-robotki.jpg
Ostatnie szlify kolczyka

Krok 12

Zakładamy bigiel – tu sposób montaży zależy od wybranego rodzaju bigla. U mnie wystarczy odsunąć sprężynkę i srebrną kuleczkę pęsetą i przewlec pikotek oczka 1 przez uszko bigla. Dla pewności lekko dociskam oczko i zsuwamy kuleczkę z powrotem.

bigiel.jpg
Zakładamy bigiel

Nasz kolczyk jest gotowy!

gotowy-kolczyk.jpg
Gotowy kolczyk

Interesujące artykuły: